PDF Export Vytisknout Poslat emailem

Veřejné představení národní identitní autority

Správa základních registrů se tradičně zúčastnila konference Internet ve státní správě a samosprávě, jejíž 20. ročník proběhl 3. – 4. dubna v Hradci Králové. 

Jedním z hlavní témat konference byla elektronická identifikace a historicky poprvé zde byl veřejně představen funkční systém národní identitní autority, kterou na základě usnesení vlády v testovacím provozu vyvíjí Správa základních registrů.

„Naše práce už není pouze o provozu základních registrů. V současné chvíli testujeme služby zprostředkování identifikace národní identitní autoritou s prvními provozovateli služeb veřejné správy. Budeme rádi, když se do testování zapojí další úřady se svými službami a portály, abychom po schválení legislativy nabídli občanům co nejvíce online služeb.“ uvedl ve svém vystoupení ředitel Správy základních registrů Michal Pešek s tím, že na stránce www.eidentita.cz je zveřejněna první verze příručky pro poskytovatele služeb, která poskytne základní návod, jak registrovat a konfigurovat své služby tak, aby mohly využívat ověření totožnosti uživatelů.

„Využitím služeb národní identitní autority budete mít vždy bezpečně a státem garantovaně identifikované uživatele kteří mohou vaše služby využívat.  Nemusíte vytvářet vlastní ověřovací mechanismus v podobě uživatelských účtů, hesel, jmen, atd. Národní identitní autorita vám bude poskytovat garantované údaje o přihlášeném uživateli, které mají zdroj v registru obyvatel.“ vysvětloval Michal Pešek účastníkům konference.

Podmínkou uvedení národní identitní autority do produkčního provozu je schválení návrhu zákona o elektronické identifikaci, který prochází legislativním procesem a který zavádí pravidla pro jednotlivé účastníky procesu elektronické identifikace, ať už jde o poskytovatele identitních prostředků nebo o samotné poskytovatele služeb. Řešení národní identity je připraveno na uznávání identit v rámci EU podle evropského nařízení eIDAS..